Ostrovní ohřev teplé vody

Jak to funguje?

Jedná se o jednoduchý systém, kdy fotovoltaické panely vyrobí elektrickou energii a ta pomocí jednoduchého systému ohřívá vodu. Žádná legislativa, žádné další komplikace. Jednoduchý a robusní systém. Pro akumulaci je ideální zásobník se dvěmi topnými tělesy. Také lze řešit předřazením nového zásobníku s topnou spirálou před Váš stávající ohřev TUV, ať pomocí průtokového ohřívače, plynového ohřevu zásobníku, nebo ke standardnímu elektrickému nebo kombinovanému bojleru. Akumulace lze připojit i na standardní elektrický bojler, který se běžně v domácnostech nachází.

Úspora

Fotovoltaický ohřev vody vám může uspořit přibližně 70% nákladů na ohřev vody. Ten je obvykle po vytápění druhým největším spotřebičem energie v domácnosti, v pasivních a nízkoenergetických domech je jeho podíl ještě vyšší. Proto se vyplatí úspory hledat právě v ohřevu vody.

Energii už sice nelze využít pro napájení spotřebičů v domácnosti, ale investice do této technologie je mnohem nižší. I tak je výhodné ušetřit velký podíl energie na ohřevu vody a elektrickou energii pro napájení ostatních spotřebičů použít z rozvodné sítě.

Výhody

  • Snadná a rychlá instalace - mezi fotovoltaickými panely a bojlerem vedou pouze tenké, ohebné kabely, lze je tahat i na větší vzdálenosti, komplikovanou trasou (např. na pozemku), bez čerpadel, trubek, výměny kapaliny, zanedbatelné prostupy zdmi
  • Žádné starosti - žádné provozní náklady, žádná nákladná údržba
  • Fotovoltaické panely nikdy nezamrznou ani se nepřehřejí
  • Fotovoltaickým panelům nehrozí žádné problémy, když energii neodebíráte
  • MPPT zajišťuje vysokou účinnost při získávání energie z panelů
  • Vysoká účinnost za slunečních dní i v zimě
  • Rychlá návratnost

Používaná technologie

Nejčastěji využíváme MPP regulátor a střídač MARKO, který je určen k optimalizaci zisků z FV panelů používaných pro ohřev vody. Díky konverzi DC proudu z panelů na střídavý proud (modifikovaná sinus, cca 50Hz), odpadají rizika se spínáním a odpínáním DC proudu. Umožňuje připojit 5 až 10 ks FV panelů 180 -300Wp i ke stávajícím, neupraveným bojlerům s elektrickou spirálou 1-4kW (optimálně 2-2,2kW). Pro běžnou domácnost postačí nainstalovat 6-7 panelů o výkonu 300Wp. Vždy se snažíme systém co nejlépe přizpůsobit potřebám zákazníka. Zařízení nepotřebuje pro svůj chod jiný zdroj energie než FV panely.

regulator a střídač MARKO

Dotace

Tento výrobek vyhovuje pro použití v dotačním programu Nová zelená úsporám. SVT kód není vyžadován.

Ukázka zapojení

ukazka zapojení - akumulace do TUV