Co děláme

Komplexní řešení od individuálního návrhu fotovoltaické elektrány po stavbu včetně optimalizace výroby. Zajistíme pro vás servis i případné rozšíření elektrárny o další panely v budoucnosti.

"

Dotace na fotovoltaiku pro bytové domy

Dotace na stavbu fotovoltaické elektrárny mohou nově čerpat i majitelé bytových domů, a to z programu Nová Zelená Úsporám. Doporučujeme vám státní podpory využít. S vyřízením dotací vám rádi poradíme.

Nova Zelena Usporam - Dotace Pro Bytové Domy - Joyce Energie

KDO může žádat o dotaci?

Dotační program je určen pro majitele bytových domů, tedy domů s více než 3 bytovými jednotkami.

Z dotačního programu mohou žádat:

  • Vlastníci stávajících bytových domů
  • Společenství vlastníků jednotek stávajících bytových domů
  • Pověření vlastníci bytových jednotek (kromě novostaveb)
  • Příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky

Výše dotace se stanovuje dle kWp instalovaného výkonu, kWh el. akumulačního systému a počet připojených bytů.

Více informací o možnostech dotace najdete na Nová Zelená Úsporám – bytové domy.

Nové podmínky od září 2023 pro bytové domy

 

Celková výše podpory na jednu žádost (včetně bonusů) smí činit maximálně 50 % celkových realizačních výdajů. Maximální výše podpory se stanoví jako součet jednotkových výší podpory za jednotlivé části systému, které budou instalovány.

Žádosti lze podávat opakovaně, pokud jsou připojovány další bytové jednotky a současně navyšován instalovaný výkon.

Podpora je v platnosti od 1.9.2023

Výpočet výše dotace pro bytové domy vyjadřuje tabulka:

Instalované části systému FVE Výše podpory (Kč)
Za 1 kWp instalovaného výkonu FV panelů 15 000

Za 1 kWh el. akumulačního systému s akumulátory na bázi lithia

10 000
Za bytovou jednotku sdílející vyrobenou el. energii z FV systému a současně připojenou na systém optimalizace spotřeby energie z FV systému 10 000

 

Minimální výkon fotovoltaické elektrárny

Na každý byt v domě by měl připadat výkon fotovoltaické elektrárny minimálně 0,5 kWp (500 Wp). Dotaci můžete získat jen na byty, které tento limit splňují.

Minimální a maximální kapacita baterií

Kapacita baterií by měla být alespoň poloviční oproti výkonu fotovoltaických panelů. To znamená, pokud máte elektrárnu o výkonu 10 kWp, minimální kapacita baterií by měla být 5 kWh. Maximálně můžete mít baterie o kapacitě 1,5násobku výkonu panelů. U FVE o výkonu 10 kWp můžete získat dotaci na kapacitu baterií max. 15 kWh.

Z programu Nová zelená úsporám můžete dostat 10 000 Kč na každý byt připojený k fotovoltaické elektrárně v rámci energetické komunity. Musíte ale zajistit, aby byt byl připojen na systém, který optimalizuje spotřebu energie z fotovoltaického systému.

Abyste získali podporu 10 000 Kč na bytovou jednotku, musí být tato jednotka:

  • součástí místní energetické komunity
  • musí na ni připadat výkon alespoň 0,5 kWp
  • musí být připojena na systém optimalizace spotřeby

Systémem optimalizace spotřeby v bytových jednotkách může být centrální systém, který na základě požadavku zvyšuje teplotu v bojlerech v jednotlivých bytech. Další možností je instalace centrálně řízených chytrých zásuvek, tzv. mikrogridu.

Pro optimalizaci spotřeby v bytovém domě používáme systém chytrých zásuvek, tzv. mikrogrid. Na základě aktuální výše přebytku výroby z fotovoltaiky jsou zásuvky aktivovány či deaktivovány pomocí bezdrátové sítě instalované v bytovém domě. Zásuvky se hodí pro připojení vhodných typů spotřebičů, např. klimatizací nebo přímotopů.

 

Jednotková výše podpory je navýšena o 10 % v tzv. strukturálně postižených krajích, kterým je Karlovarský, Moravskoslezský a ústecký kraj. Toto zvýhodnění se nevztahuje na další bonusy například za kombinaci více opatření.

Pokud budete na vašem bytovém domě realizovat více opatření najednou a o dotaci na tato opatření požádáte v jedné společné žádosti, pak můžete na každou kombinaci prováděných opatření získat kombinační bonus 20 000 Kč.

 

Dotace je dostupná pouze pro nově postavené fotovoltaické elektrárny, které využívají nové komponenty. Na rozšíření existujících elektráren o další panely nebo na doplnění akumulace energie do baterií podporu získat nelze.

Pro získání dotace musíte použít baterie založené na lithium-iontové nebo lithium-železo-fosfátové technologii (Li-Ion nebo LiFePO₄). Dotace není dostupná pro olověné akumulátory (trakční, gelové i AGM), nikl-metalhydridové (Ni-MH) nebo nikl-železné (Ni-Fe) baterie. Kapacita baterií musí být stanovena pro vybíjení trvající 10 hodin (C/10 nebo 0,1C).

Monokrystalické nebo polykrystalické fotovoltaické panely musí mít účinnost alespoň 18 %, zatímco panely na bázi amorfních článků musí mít účinnost minimálně 12 %. Pro síťové střídače je nutná minimální Euro účinnost 95 % a pro hybridní střídače alespoň 92 %.

Střídače a regulátory nabíjení musí být vybaveny technologií MPPT (maximum power point tracking) pro sledování bodu maximálního výkonu, přičemž jejich účinnost přizpůsobení musí být minimálně 98 %.

 

Instalaci fotovoltaické elektrárny na bytový dům je stavební úpravou stávající dokončené stavby, které nevyžaduje projednání v územním řízení. Podmínkou je, že výkon elektrárny nepřesáhne 50 kWp. Instalace FVE na bytový dům nevyžaduje stavební povolení ani ohlášení stavby, pokud (podle § 103 odst. 1 písm. d) stavebního zákona) se stavebními úpravami:

  • nezasahuje do nosných konstrukcí
  • nemění vzhled stavby
  • nemění způsob užívání stavby
  • neovlivňuje negativně požární bezpečnost stavby

Nesmí se také jednat o kulturní památku a musí být splněna podmínka, že stavební úprava nevyžaduje posouzení vlivů na životní prostředí. Posouzení vlivu na životní prostředí instalace fotovoltaické elektrárny na bytový dům samozřejmě nevyžaduje.

V drtivé většině případů jsou podmínky § 103 odst. 1 písm. d) stavebního zákona splněny.

 

Při instalaci fotovoltaických elektráren (FVE) na bytových domech je výhodné udržet jejich výkon pod 50 kW. Takto malé elektrárny nepotřebují licenci pro provoz a výnosy z nich se považují za ostatní příjmy. Pokud roční příjmy z těchto zdrojů nepřesáhnou 30 000 Kč na jednoho poplatníka (vlastníka bytu), jsou osvobozeny od daní. Na druhou stranu, příjmy z větších, licencovaných elektráren se považují za příjmy z podnikání a jsou zdaněny od první koruny. Licence pro vlastníky bytů nebo členy družstva znamená, že by se stali íjemci příjmů z podnikání.

Jak udržet výkon pod 50 kWp u velkých SVJ?

Na každý samostatný vchod se počítá samostatná elektrárna, pro kterou platí limit 50 kWp. Když má bytový dům více samostatných vchodů, nebo se skládá z více samostatných budov, pro každou z nich pak platí limit 50 kWp.

Příjmy z fotovoltaické elektrárny, hlavně z prodeje přebytků vyrobené elektřiny, převede SVJ nebo družstvo na své členy v ročním vyúčtování.

Licencované a nelicencované příjmy z provozu FVE podléhají různým režimům zdanění. Příjmy z nelicencované elektrárny jsou považovány za příjmy nahodilé, nepravidelné (§ 10 Zákona o dani z příjmu) a ty jsou podle současné legislativy osvobozeny do výše 30 000 Kč na každého poplatníka – vlastníka domu či družstevníka.

Příjmy z licencované fotovoltaické elektrárny jsou klasickým příjmem z podnikání (§ 7 Zákona o dani z příjmu). Protože SVJ nesmí podnikat, přenese tyto příjmy na vlastníky bytového domu podobně, jako by tomu bylo například u příjmů z pronájmu nebytových prostor, reklamních ploch atp. Každý vlastník pak musí tyto příjmy danit ve svém daňovém přiznání.

 

Pro bytové a rodinné domy, co se týče administrativy, se nebude muset dokládat faktury od FVE, ale NZÚ si je může vyžádat k nahlédnutí. Projektová dokumentace se po novu nemusí dokládat.

Bytový dům a wallbox

 

Označení podporovaných opatření Podporovaná opatření Jednotková výše podpory (Kč/dobíjecí bod)
Ekomobilita Instalace dobíjecích stanic 25 000

 

S instalací fotovoltaických elektráren zákazníci nejčastěji kombinují instalaci inteligentních dobíjecích stanic pro elektrická auta. Na každý nabíjecí bod lze získat dotaci 25 000 Kč. Podporu můžete získat pro tolik wallboxů, kolik je bytů v domě. Nabíjecí stanice i parkovací místo musí být na pozemku, který vlastní žadatel o dotaci.

Sledujte nás také na Facebooku a LinkedIn.