Dotace na fotovoltaiku pro rodinné domy
V říjnu 2021 se spustil další dotační program Ministerstva životního prostředí ČR zaměřený na úspory energie a efektivní využití zdrojů energie a staveb. Cílem programu Nová zelená úsporám je zlepšení stavu životního prostředí, snížení produkce emisí a skleníkových plynů, úspory energie a efektivním využitím zdrojů energie.
Termín podání žádosti je do 31. 12. 2030.
Kdo může žádat o dotaci?
Vlastníci nebo stavebníci rodinných domů, a to jak fyzické, tak i právnické osoby.
Rodinným domem jsou pro účely programu považovány:
- Nová stavba pro bydlení dle § 2 vyhlášky č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území, ve znění pozdějších předpisů, kde více než polovina podlahové plochy odpovídá požadavkům na trvalé rodinné bydlení a je k tomuto účelu určena a užívána, v níž jsou nejvýše tři samostatné byty a má nejvýše dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží a podkroví, a je (bude) jako rodinný dům zapsána v katastru nemovitostí.
- Stávající stavba
a) stavby pro bydlení, v nichž jsou nejvýše tři samostatné byty,
b) obytná část zemědělské usedlosti (statku), která splňuje definici pro byt,
c) stavba určená pro rodinnou rekreaci, která je využívána pro trvalé rodinné bydlení a má přiděleno číslo popisné nebo evidenční. Užívání pro bydlení je prokázáno, pokud žadatel doloží, že on sám nebo jiná osoba má v této stavbě evidován trvalý pobyt počínající 24 měsíců nebo více před podáním žádosti,
d) bytové domy s řadově uspořádanými bytovými jednotkami, které svojí stavebně technickou konstrukcí a účelem užívání odpovídají řadovým rodinným domům, nemají společné prostory a jejich bytové jednotky stavebně technickými parametry a účelem užívání odpovídají rodinnému domu.
Máte zájem o dotaci na solární elektrárnu, ale chcete se vyhnout nekonečnému papírování a vyřizování na úřadech? Vyberte si fotovoltaickou elektrárnu u nás a veškerou administrativu za vás vyřídíme. Navíc vám vyřízení dotace smluvně garantujeme.
Dotace pro fotovoltaické systémy (FVE) – podoblast C.3
Podpora se poskytuje na pořízení a instalaci nového fotovoltaického systému propojeného s vnitřními rozvody el. energie a distribuční soustavou, určeného pro výrobu elektrické energie s přednostním využitím vyrobené energie v budově nebo v místním energetickém společenství, do něhož je tato budova zapojena, na který je podána žádost o podporu.
Systémy bez propojení s distribuční soustavou jsou podporovány pouze v případech, kdy rodinný dům není připojen k distribuční soustavě.
Výše podpory pro podoblast C.3 – FVE
Maximální výše podpory se stanoví jako součet jednotkových výší podpory za jednotlivé části systému, které budou instalovány, maximálně však 200 000 Kč na jeden RD (a dalších 5 tis. na vypracování projektové dokumentace). Jednotkovou výši podpory stanovuje tabulka:
Instalované části systému FVE | Výše podpory (Kč vč. DPH) |
Minimální instalace o výkonu 2 kWp | 40 000 |
Minimální instalace o výkonu 2 kWp s hybridním měničem (dle definice v kap. 12) | 60 000 |
Minimální instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla | 100 000 |
Za 1 kWp instalovaného výkonu nad 2 kWp | 10 000 |
Za 1 kWh el. akumulačního systému s akumulátory na bázi lithia | 10 000 |
Bonus pro strukturálně postižené kraje
Realizace opatření v rodinných domech nacházejících se v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji je zvýhodněna zvýšením jednotkových podpor o 10 %.
Kombinační bonus
Kombinační bonus je poskytován v případě, že je v rámci jedné žádosti kombinováno více podporovaných opatření. Za každé podporované opatření, tzn. podoblast podpory, s výjimkou první, a podpory na projektovou podporu se bonus zvyšuje o 10 000 Kč. Bonus se neposkytuje, pokud výše podpory v související podoblasti podpory nedosáhla min. 20 000 Kč.
Podmínky pro podoblast C.3 – FVE
- Maximální podporovaný výkon systému (instalovaný výkon FV modulů) je 10 kWp.
- Podpora se poskytuje pouze na nové systémy, nelze ji poskytnout na rozšíření nebo úpravy stávajícího systému, včetně případů dodatečného pořízení elektrických akumulátorů.
- Systém musí být vybaven měničem s minimální účinností 95 % (Euro účinnost). Měniče a nabíječe připojené přímo k fotovoltaickým panelům musí být navíc vybaveny technologií pro sledování bodu maximálního výkonu s minimální účinností přizpůsobení 98 %. U hybridních měničů, se připouští minimální účinnost 92 % (Euro účinnost).
- Navrhované měniče musí vyhovovat požadavkům Nařízení Komise (EU) 2016/631, kterým se stanoví kodex sítě pro požadavky na připojení výroben k elektrizační soustavě, pro výrobní moduly typu „A“ a požadavkům normy EN 50549-1:2019 (požadavky na paralelně připojené výrobny s distribučními sítěmi).
- V případě, kdy jsou použity samostatné měniče pro připojení FV modulů a pro připojení akumulátorových baterií, musí výše uvedené požadavky na účinnost splňovat každý z nich.
- Minimální účinnost (vztažena k celkové ploše fotovoltaického modulu) při standardních testovacích podmínkách STC6 je:
a) 18 % pro panely a moduly složené z monokrystalických a polykrystalických článků,
b) 12 % pro panely a moduly složené z tenkovrstvých amorfních článků, bez požadavku pro fotovoltaické střešní krytiny a fasádní systémy a jiné než plošné kolektory (např. trubicové).
c) pro účely porovnání s podmínkami programu je uvažována jmenovitá kapacita baterií deklarovaná výrobcem (neuvažuje se snížení vlivem vybíjecích cyklů) stanovená při vybíjení konstantním proudem po dobu 10 hodin nebo kratší.
d) v případě použití bateriového systému (s el. akumulátory) je minimální podporovaná kapacita stanovena na jednonásobek a maximální podporovaná kapacita na dvojnásobek podporovaného instalovaného výkonu FV modulů v kWh. Akumulátory na bázi olova (vč. gelových, AGM a trakčních), Ni-MH, Ni-Fe nejsou podporovány.
e) systém musí být umístěn na rodinném domě, jiné stavbě plnící doplňkovou funkci ke stavbě rodinného domu, či jiné speciální konstrukci uzpůsobené tak, aby neomezoval růst vegetace a její údržbu.
Dotace na EKOMOBILITU – podoblast D.4
Podpora se poskytuje na pořízení a instalaci dobíjecích stanic pro elektromobily (vozidla kategorie M1) a případných dalších zařízení nezbytných pro její provoz.
Výše podpory pro podoblast D.4 – EKOMOBILITA
Maximální výše podpory se stanoví jako součin jednotkové výše podpory a počtu instalovaných dobíjecích bodů. Jednotkovou výši podpory stanovuje tabulka:
Označení podporovaných opatření | Podporovaná opatření | Jednotková výše podpory (Kč vč. DPH/dobíjecí bod) |
Ekomobilita | Instalace dobíjecích stanic | 30 000 |
Podmínky pro podoblast D.4 – EKOMOBILITA
- Podporovány jsou maximálně dva dobíjecí body na rodinný dům.
- Podporu lze využít také v kombinaci s podporou na výstavbu nebo nákup nového domu.
- Podporovány jsou pouze dobíjecí stanice, které jsou schopné zajistit řízení výkonu nabíjení dle aktuálního stavu sítě, aktuální spotřeby elektřiny a rezervovaného příkonu v daném rodinném domě (popř. odběrném místě) a koordinaci výkonu dobíjení s dalšími dobíjecími místy ve stejném domě tak, aby nedocházelo k překročení celkového sjednaného příkonu. Návrh instalace by měl minimalizovat požadavky na posilování distribuční sítě na hladině nízkého napětí.
- Dobíjecí stanice, její příslušenství a elektroinstalace musí být navrženy a provedeny dle platných norem (včetně plnění požadavků na elektromagnetickou kompatibilitu a vyzařovaný výkon s ohledem na zdraví osob a jiná zařízení).
- Dobíjecí stanice a příslušné parkovací místo musí být umístěno na pozemku, který přísluší k podporované stavbě domu a je ve vlastnictví žadatele, popřípadě uvnitř tohoto domu.
- Podporované dobíjecí stanice mohou běžně využívat pouze vlastníci rodinných domů a nesmí být využívány veřejností a komerčně provozovány.
- Vedení elektrických rozvodů, poloha dobíjecí stanice a případná současná i plánovaná výsadba stromů musí být umísťována ve vzájemném souladu.