Možný problém pro majitele FVE se smlouvou u Bohemia Energy

Jak upozornila Solární Asociace zde, pokud máte FV elektrárnu a současně jste měli dodavatele elektrické energie Bohemia Energy (BE), pravděpodobně jste také měli s Bohemia Energy uzavřenou smlouvu o výkupu přebytečné elektřiny. Jestliže jste nyní jako odběratel elektrické energie u dodavatele poslední instance, myslete na to, že si musíte najít nového smluvního partnera nejen pro odběr, ale i pro výkup Vámi vyrobených přebytků z FVE.

Dodavatel poslední instance, který zastoupil BE s dodávkou do odběrných míst, totiž pro výrobce výkup vyrobené elektřiny nezajišťuje! V mezidobí při dodání přebytků do sítě dochází k tzv. neoprávněné dodávce, která může být dána výrobci k úhradě.

Co je neoprávněná dodávka

Každý majitel FVE paralelně připojené k distribuční soustavě (nevztahuje se na ostrovní systémy a FVE připojené v režimu mikrozdroj) musí mít podepsanou smlouvu s vybraným obchodníkem s elektrickou energií, který od něj vykupuje přebytečnou elektřinu. Tento obchodník na sebe tímto zároveň smluvně bere zodpovědnost „za odchylku“, tedy za Vaši dodávku elektřiny do sítě.

Pokud tuto smlouvu nemáte, jedná se o Vaši neoprávněnou dodávku, nesete za ni jako majitel FVE zodpovědnost, nesmíte ji do soustavy dodávat a při porušení tohoto zákazu vám hrozí sankce. Toto se týká i majitelů, kteří mají končící smlouvy, kterým je smlouva vypovězena nebo pokud přijde obchodník o licenci.

Co dělat, když nemám podepsanou smlouvu o výkupu?

Najděte si nového smluvního partnera nejen pro odběr, ale i pro výkup Vámi vyrobených přebytků z FVE. Nejjednodušší je oslovit Vašeho nového dodavatele elektrické energie. Pokud jste si nového dodavatele ještě nevybrali, zvažte zelený tarif JoyEnergie. Byl pro nás vytvořen společností Nano Green s.r.o. (člen skupiny Nano Energies a.s.), která je prvním dodavatelem stoprocentně zelené elektřiny na českém trhu.

Jak to funguje? Vámi ekologicky vyrobené přebytky z FVE, které sami nespotřebujete, prodáte Nano Green. Naopak ve chvíli, kdy sami vyrábíte málo, od dodavatele Nano Green nakupujete zelenou elektřinu od ostatních výrobců zelené energie a podporujete se tak navzájem.

Výhody zeleného tarifu JoyEnergie:

  • dostatek energie pro všechny
  • nehrozí odpojení od distribuční sítě
  • stovky spokojených domácností a firem v České republice
  • finanční zisk 1000 Kč/MWh za přebytek,
  • energie vyrobena ze 100% obnovitelných zdrojů na území České republiky

Máte zájem o tarif JoyEnergy?

Pokud aktuálně platnou smlouvu s jiným dodavatelem uzavřenu nemáte (nebo řešíte její ukončení), vyplňte prosím formulář dole na našich stránkách: https://www.joyce-energie.cz/ukonceni-sluzby-joyenergy-pro-nove-zakazniky/

Kompletní informace o neoprávněných poptávkách najdete na webu Solární asociace zde.

 

Sledujte nás také na Facebooku a LinkedIn.