Pozor na nezkušené a neodborné instalace! Roste počet požárů fotovoltaických elektráren způsobených chybným zapojením.

Celkem 45 požárů fotovoltaických systémů v celé České republice evidoval Hasičský záchranný sbor ČR od letošního ledna do konce července. Srpen do statistiky přispěl řadou dalších případů. V minulém roce 2022 došlo k 29 požárům fotovoltaických elektráren. V předchozích letech jich bylo nanejvýš 15 ročně.

Důvod skokového nárůstu je podle České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) jasný: rostoucí počet fotovoltaických elektráren (FVE), které vznikají bez odborných znalostí zhotovitele a zpracovatele dokumentace. Jen výjimečně podle odborníků vzniká požár kvůli poruše na samotných panelech.

Aktualita Fv 13 9 - Pozor Na Nezkušené A Neodborné Instalace! Roste Počet Požárů Fotovoltaických Elektráren Způsobených Chybným Zapojením. - Joyce Energie

Foto © Hzs Královéhradeckého Kraje / Michal Fanta

Určitě nedoporučujeme jít cestou montáže podle internetu a nakoupit nejlevnější výrobky s cílem co nejvíce ušetřit. Nesprávný návrh řešení, nevhodné materiály nebo neodborná instalace významně zvyšují riziko požáru. A to se může prodražit: ohroženy mohou být nejen celé nemovitosti, ale i lidské zdraví a životy. A to nejen majitele nemovitosti, ale i sousedů nebo zasahujících hasičů, neboť požárem zasažený FVE systém může být pod napětím vyšším než relativně bezpečných 120 voltů,“ vysvětluje Ing. Robert Špalek, předseda ČKAIT.

Neodborná instalace a návrh řešení také může hrozit u firem, které vnikly teprve v posledních letech, nemají v oboru takové zkušenosti a jejich realizace „neprošly“ zkouškou dlouhodobého používání. Fotovoltaická elektrárna je investice na desítky let a správný návrh společně s kvalitní a odbornou instalací snižují riziko podobných problémů.

Vsaďte na zkušenosti prověřené více než 15lety v oboru! Nejen že vám celé fotovoltaické řešení navrhneme přímo na míru vašim potřebám a požadavkům, ale provedeme i odbornou instalaci a samozřejmostí je rychlý a kvalitní záruční a pozáruční servis včetně doživotního poradenství. 👉 Jsme tu pro vás.

Více informací o neodborných instalacích naleznete zde:

https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/25713-roste-pocet-pozaru-fotovoltaickych-elektraren-pricinou-je-nejcasteji-chybne-zapojeni

nebo zde

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-pozaru-fotovoltaik-pribyva-podle-komory-za-to-mohou-neodborne-instalace-40441834

Sledujte nás také na Facebooku a LinkedIn.